Földesi Polgárőr Egyesület
A Földesi Polgárőrség 1990-ben alakult meg helyi kezdeményezésként, önkéntes alapon 17 fő részvételével, Krizsán Mihály elnökségével.Célja, az akkori rohamosan szaporodó bűncselekmények megakadályozása és lehetséges visszaszorítása. A taglétszám folyamatosan bővült. Jelenleg a Földesi Polgárőr Egyesület 25 tagot számlál, közülük 18 fő teljesít aktív szolgálatot.1995-ben Földesen került megrendezésre az Országos Polgárőr Nap, amelyen közel 2000 polgárőr vett részt és jelen volt az akkori altábornagy, dr. Kopácsi Sándor, Budapest 1956-os rendőrfőkapitánya, az Országos Polgárőr Szövetség első elnöke. 2002-ben az OPSZ “Az év Polgárőr Szervezete” kitüntetéssel ismerte el egyesületünk munkáját. Megalakulása óta a szervezetünkben tevékenykedő tagok közül többen részesültek országos, megyei és megyei járási rendőrkapitányi kitüntetésben.
Alapfeladatként határoztuk meg az alábbiakat:
- helyi közrend és közbiztonság védelme
- bűnmegelőzésben való közreműködés érdekében közterületi járőrszolgálat figyelő szolgálat
- a közút balesetek helyszínén segítségnyújtás az intézkedő hatóságnak
- óvoda, általános iskola közvetlen közelében jelzőőri tevékenység
Emellett rendezvények helyszínének biztosításában és rendőrökkel közös szolgálat ellátásában is részt vesz egységünk, illetve szerepet vállal a településen elkövetett jogsértő cselekmények felderítésében és megelőzésében.Tapasztalataink alapján a lakosság nagy bizalommal fordul a polgárőrökhöz. A jó kapcsolatnak az alapja a személyes ismertség, törődés. Bejelentés esetén (pl.: házalók, csatornások megjelenése, lakossági zaklatás) 15 percen belül a helyszínre érkezik a polgárőr a nap 24 órájában.
Kiemelt figyelmet fordítunk a temetői járőrszolgálatra és az illegális szemétlerakók felderítésére és megfigyelésére. Szolgálataink során felmérést készítünk az utak állapotáról, a közlekedési táblák hiányáról és a lakóink biztonságát zavaró körülményekről. Egyesületünknél lehetőség van az 50 órás közösségi szolgálat teljesítésére.
Várunk minden kedves földesi lakost, aki csatlakozni szeretne szervezetünkhöz, hisz tennivaló mindig akad.
Elérhetőségeink:
Földesi Polgárőr Egyesület
Elnök: Németh Csaba
Telefonszám: +3630/780-5566
Cím: 4177 Földes, Karácsony Sándor tér 6.
E-mail cím: foldespolgaror@citromail.hu
Facebook: https://www.facebook.com/foldesi.polgarorseg
Önkéntes Tűzoltó Egyesület Földes
Földes életében, a település közbiztonságában, a megelőző tűzvédelemben meghatározó szerepet vállalnak az önkéntes tűzoltók. Talán egykor az érdeklődésből, vagy az ember bensőjéből fakadó késztetésből tették, de ma is szívesen és meggyőződésből végzik ezt a feladatot falujukért.Településünkön a lakosság önszerveződéséből jött létre a rendészeti feladatokat ellátó Földesi Tűzoltó Egylet 1889-ben. A szervező M. Kiss Józsefnek sikerült mozgósítani a település lakosságát és 73 pártoló és 93 aktív taggal kezdték meg tevékenységüket. Az egyesület első elnöke Csapó István, a főparancsnoka ifj. Ványi Sándor lett. Sikerült a falu anyagi segítségével a szükséges technikai eszközöket beszerezni.Szerencsére azokban az években nem volt nagyobb tűzeset a faluban.1892-ben a hatalmas kabai tűzvész megfékezésében eredményesen működtek közre. A XIX. század végén a technikai fejlődésnek és a hatékonyabb eszközöknek köszönhetően a tűzoltó szervezetek már nagyobb hatékonysággal működhettek. A két világháború visszavetette az önkéntes tűzoltó szervezetek működését. 1945 után az állami tűzoltósági rendszer kiépítésével, a központi irányítással új irányvonalat vett a tűzvédelem és a tűzoltóság fejlesztése, melyben a megmaradt önkéntes tűzoltó szervezetek szerepe háttérbe szorult. Az önkéntes tűzoltó mozgalom évekre sok helyen visszafejlődött, és csak a tűzvédelem és megelőzés ügyét szívükön viselő személyeknek volt betudható, hogy több helyen, így Földesen is sikerült megőrizni a tűzvédelmi hagyományokat és fenntartani az egyesület működőképességet. A rendszerváltás az önkéntes tűzoltó egyesületünkre is kedvezően hatott, hiszen a társadalmi szervezetek helye, szerepe újra átértékelődött, és a megváltozott társadalmi körülmények között ismét fontos szerepet kapott az önkéntesség a tűzvédelem területén is. Egyesületünk életében, a személyi feltételek megteremtésében technikai fejlesztésében, a megelőző tűzvédelmi tevékenység szervezésében meghatározó szerepet töltöttek be az elmúlt évtizedekben és napjainkban elnökeink és parancsnokaink. Gaál Zsigmond, Péter Imre, Dávid Zoltán András, Matkó Mária, Kemecsei László, Csuha Sándor, Szabó József.
Az önkéntes tűzoltó egyesületünk ma 29 taggal, önálló jogi személyiséggel rendelkező társadalmi szervezet, melyben az egyesületi tagok önként, fizetség nélkül, szabadidejükben vállalják feladataikat. Az önkéntes tűzoltó egyesületünk működésében a helyi hagyományok ápolása, a közösség összetartása, a fiatalok nevelése célként jelenik meg a tűzvédelmi tevékenységek mellett. A tűzoltási, műszaki mentési, tűzmegelőzési feladatokban való közreműködésünk feltétele a működési terület szerinti hivatásos tűzoltósággal kötött együttműködési megállapodás, mert ezen feladatok ellátásához nélkülözhetetlen a megfelelő szakmai irányítás és felügyelet. Tagjai vagyunk a Tűzoltó Szövetségnek, pályázataik segítségével sokat korszerűsödött felszerelésünk, védőruházatunk. Az önkéntes tűzoltó egyesületünk tűzmegelőzési tevékenysége során tájékoztatja a lakosságot az aktuális tűzvédelmi feladatokról, valamint más hasznos információt is megoszt a helyi megelőzés elősegítése érdekében.